PRŮVODCE SPRÁVNÝM TŘÍDĚNÍM ODPADŮ

10. listopadu 2011 v 12:54 | karel |  Enviromentální projekt

PRŮVODCE SPRÁVNÝM TŘÍDĚNÍM ODPADŮ

Jak správně třídit papír, sklo a plasty?

V obcích se nejčastěji setkáme se třemi druhy barevných kontejnerů: modrým, zeleným a žlutým, do kterých vkládáme papír, sklo a plasty. Bývají označeny nálepkou, na které si můžete podrobně přečíst, jaké druhy papíru, skla či plastů a v jakém stavu do nich vhazujeme.

Modrý kontejner

Do modrého kontejneru patří papír: konkrétně noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, kartón, papírové obaly.

Nepatří sem: mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby.

Zelený kontejner

Do zeleného kontejneru patří sklo: konkrétně láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo.
Nepatří sem: keramika, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.
Na mnoha místech jsou kromě zelených také bílé nádoby na sklo. V tom případě bychom měli také třídit čiré sklo a barevné sklo zvlášť.
Do bílé nádoby patří čiré sklo.
Nepatří sem: střepy z tabulového skla. Ty vkládáme do kontejnerů na barevné sklo.

Žlutý kontejner

Do žlutého kontejneru patří plasty, konkrétně PET láhve od nápojů (sešlápnuté), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén.
Nepatří sem: novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.).

Oranžový kontejner

V mnoha městech a ve stále větším počtu vesnic se třídí i nápojové kartony. Vkládáme je do kontejnerů označených oranžově či do pytlů speciálně k tomu určených.

Barevné kontejnery na plast, papír a sklo najdeme v každé obci. Kontejnery na bioodpad by měl zavést nový zákon o odpadech

Nebezpečný odpad do obyčejné popelnice nepatří!

Kromě těchto odpadů v naší domácnosti vznikají ještě další, které se také dají třídit.
Objemné odpady, jako je starý nábytek, podlahové krytiny, umyvadla, vany, elektrotechnika, menší stavební odpad apod. můžete odvést do sběrného dvora. Bývají také přistavovány speciální kontejnery určené na tento odpad. Informujete se ve vaší obci.
Nebezpečné odpady se vozí na sběrný dvůr, kde pro ně mají speciálně upravené nádoby pro odkládání. Tyto nádoby jsou vybaveny dvojitým dnem a stěnami, aby nedošlo k úniku nebezpečných látek. Pamatujte, že do obyčejné popelnice nepatří. Jedná se především o léky, zářivky, výbojky, akumulátory, galvanické články (baterky), ledničky - mrazničky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znečištěné.

Kam ještě s nebezepeným odpadem?

  • Nepoužité či prošlé léky můžete vrátit také v lékárně.
  • Vybité baterie můžete odevzdat rovněž v elektro prodejnách nebo v těch, které je prodávají.
  • Vyjeté oleje můžete odvést i na benzínové stanice.
U starých elektrospotřebičů jsou výrobci a prodejci povinni zajistit jejich zpětný odběr, a to buď přímo na prodejně, nebo na jiném místě k tomu určeném. Informujte se ve vaší prodejně, jakým způsobem jsou odebírány. Elektrospotřebiče můžete rovněž dovést do sběrného dvora. Staré automobily patří na taková autovrakoviště, kde je ekologicky zlikvidují. Kovy patří do sběrného dvora či do sběren druhotných surovin.
V každém sběrném dvoře vám poradí, do které nádoby máte vložit odpad, se kterým jste přišli. Avšak ne všechny sběrné dvory odebírají veškeré odpady. Informace získáte buď přímo ve dvoře, nebo na vašem obecním úřadě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama